Hidastetaan Koronaa – elvytetään kulttuurialaa

Etäsoittotunti

Tervehdys kaikki,

Yleisötapahtumien ja pienempien tilaisuuksien peruminen on aiheuttanut töiden äkillisen loppumisen monelle artistille ja isoja iskuja tapahtumatuottajille, välittäjätoimijoille sekä eri organisaatioille. Tuleva kevät näyttää todella haastavalta monelle eri taholle.

Kultareunuksena vaikeaan tilanteeseen: olen iloinen kulttuurialan voimien yhdistämisestä. Toivon tilanteen edesauttavan kentän kehittymistä, vaikka hetkellinen töiden menetys on valtava isku.

Kulttuurialan näkökulmasta katsottuna tilanne osuu moneen alan ammattilaiseen:

 • Artisteihin
 • Tapahtumatuottajiin
 • Kulttuurikeskuksiin ja -yhdistyksiin
 • Oppilaitoksiin
 • Välittäjätoimijoihin (ohjelmatoimistot, agentit, managerit, osuuskunnat, yhdistykset…)
 • Projekteihin: mm. Taidetestaajat ja
 • Kulttuurikummi-toiminta
 • Ja muihin tapahtuma-alan toimijoihin esimerkiksi catering- ja tapahtumatilayrittäjiin.

Tukitoimien rakentamisesta

Uusia avauksia ihmisten selviytymisen tueksi on jo sosiaalinen media pullollaan – on kaunista katsoa kuinka NappiNaapurin viestit täyttävät sähköpostifeedin, kun ihmiset tarjoavat toisilleen apua. Kulttuurialalla pohditaan myös aktiivisesti erilaisia tukitoimia sekä yksittäisten tahojen että liittojen sekä järjestöjen toimesta.

On äärimmäisen tärkeää saada kaikki apu tahoille, joilta tulovirrat tyrehtyivät päivässä. Toisaalta kulttuurialan monet toimijat elävät jatkuvasti tilanteessa, jossa resursseja on liian vähän. Pienet ja keskisuuret tahot ja taiteilijat tarvitsevat ihan tavallisenakin arkena kaiken avun mitä voi saada elättääkseen perheensä ja maksaakseen asumisen.

Kuva: Outi Ugas

Haluamme nähdä maailman, jossa suurempien keikkojen rinnalla artistien palveluja kulutetaan myös pienemmissä tilaisuuksissa entistä useammin – yritysten ja yksityishenkilöiden toimesta. Maailman, jossa keikat voivat olla pienempiä, mutta yhä useampi taho ostaa artistien palveluita tilaisuuksiin, joihin ei aiemmin ole ostanut:

 • Lasten synttärit
 • Firman bileet
 • Illanistujaiset
 • Virkistyspäivät
 • Naapurustokonsertti
 • Deitit
 • You name it…

Toivottavasti nyt tehtävät toimet kulutuspuolella kohdistuvat laajasti eri taidealoille. Oman kokemukseni mukaan, usein asiakkaan ensimmäinen ajatus on ostaa muusikon palveluja, mutta samassa liemessä ovat nyt kaikki taiteilijat taidetyöpajojen ohjaajista näyttelijöihin, taikureihin, sirkustaiteilijoihin, tanssijoihin, dragartisteihin, lavarunoilijoihin, standup-koomikoihin, mainitakseni muutamia.

Haastan kaikki pohtimaan seuraavaa:

 • Miten voin tukea kulttuurialaa juuri nyt? (Vinkki: Osta etukäteen keikkoja ja artistien fyysisiä tuotteita ja muita verkon välityksellä tuotettavia palveluja.)
 • Miten voin tukea kulttuurialaa kun pahin vaihe on laantunut?
 • Miten voin tukea lähellä toimivaa yrittäjää tai freelanceria?
 • Millaisten yhdistyksen jäseneksi voin liittyä ja tukea ainakin jäsenmaksun muodossa, kenties myös pro-bono hallitustyönä?
 • Miten voin auttaa kulttuurialan toimijoita pitkäjänteisesti myös jatkossa ja turvata eri tahojen toimintaedellytyksiä?

 

Mitä teen itse:

 • Olen useamman eri yhdistyksen jäsen ja toimin pro-bono hengessä myös usean pienen toimijan hallituksessa.
 • Startup-yrityksemme iso tavoite on kasvattaa kulttuurialan kysyntää, automatisoida myyntiä sekä madaltaa ostamisen kynnystä ja näiden tavoitteiden eteen työskentelen päivittäin pienellä tiimillä.
 • Valitsen yrityksemme kautta tehtävät muut projektit tarkasti yhden ajatusmallin mukaan: kehittääkö kyseinen projekti kulttuurialaa eteenpäin?
 • Ostan vuosittain omassa kodissa järjestettäviin juhliin artistin palveluita.
 • Kulutamme koko perheenä useamman kerran vuodessa erilaisia taide- ja kulttuurialan palveluja ja maksamme näistä myös tavallisen lippuhinnan.

Yhteistyötä vakiintuneiden organisaatioiden kanssa

Kun pohditaan somessakin nähtyjä tukitoimia ja uusia avauksia Koronan vuoksi, huomioidaan kaikki millaisia toimijoita kulttuuri- ja taidealoilla jo toimii. Tekijöitä, jotka ovat jo pitkään tehneet töitä alan hyväksi.

Aktiivisia organisaatioita on yllättävän paljon, kun vähän tutkii. Harva näistä toimijoista tekee massiivista voittoa edes tavallisina aikoina, joten on turhaa energian kuluttamista rakentaa uusia ratkaisuja, jos alan olemassa olevat tahot tarvitsevat myös aidosti apua.

Korona-tilanne voi lopulta kääntyä myös alan hyväksi mm. siten, että digitalisaation mahdollisuuksia osataan hyödyntää entistä tehokkaammin ja kuluttajat huomaavat millainen vaikutus live-elämyksillä on ihan tavalliseen arkeen. Taiteilijoiden merkitys maailman nostamisessa takaisin uomilleen voi olla merkittävä. Tilanne pakottaa myös artistit pohtimaan jatkossa tulovirtoja ja mahdollisuuksien mukaan hajauttamaan niitä.

Toivon mahdollisimman monen pystyvän hyödyntämään modernin teknologian tuomat mahdollisuudet ja käyttämään vapautuvaa aikaa oman toimintansa kehittämiseen, kun alkujärkytyksestä on päästy yli.

Koronan aiheuttamat peruutukset vaikuttavat myös Gigleen, mutta työmme jatkuu elämysvälityksen automatisoinnin parissa kuten ennenkin – isoa visiota seuraten maraton-juoksijan lailla. 

Teemme enemmän kuin mieluusti yhteistyötä alan toimijoiden kanssa – ollaan (etä)yhteyksissä.

Inkku & Giglen tiimi